Explore Collections Search the Collection Fellow Awards Core Magazine Special Projects

Hall of Fellows

  • Hall of Fellows
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2009
  • 2008
  • 2007
  • 2006
  • 2005
  • 2004
  • 2003
  • 2002
  • 2001
  • 2000
  • 1999
  • 1998
  • 1997
  • 1996
  • 1995
  • 1987

Frances Allen

2000 Fellow Award Honoree

For her contributions to program optimization and compiling for parallel computers.

Gene Amdahl

1998 Fellow Award Honoree

For his fundamental work in computer architecture and design, project management, and leadership.

John Backus

1997 Fellow Award Honoree

For his development of FORTRAN, and for contributions to computer systems theory and software project management.

Paul Baran

2005 Fellow Award Honoree

For fundamental contributions to the architecture of the internet and for a lifetime of entrepreneurial activity.

Jean Bartik

2008 Fellow Award Honoree

For programming the ENIAC computer and helping adapt it to use software programs stored in memory.

Gordon Bell

2003 Fellow Award Honoree

For his key role in the minicomputer revolution, and for contributions as a computer architect and entrepreneur.

Tim Berners-Lee

2003 Fellow Award Honoree

For his seminal contributions to the development of the World Wide Web.

Erich Bloch

2004 Fellow Award Honoree

For engineering management of the IBM Stretch supercomputer, and of the Solid Logic Technology used in the IBM System/360 that revolutionized the computer industry.

Dan Bricklin

2004 Fellow Award Honoree

For advancing the utility of personal computers by developing the VisiCalc electronic spreadsheet.

Frederick P. Brooks

2001 Fellow Award Honoree

For his contributions to computer architecture, operating systems, and software engineering.

Edwin Catmull

2013 Fellow Award Honoree

For his pioneering work in computer graphics, animation and filmmaking

Vinton Cerf

2000 Fellow Award Honoree

For his contributions to the creation and growth of the Internet.

Donald Chamberlin

2009 Fellow Award Honoree

For his fundamental work on structured query language (SQL) and database architectures.

Morris Chang

2007 Fellow Award Honoree

For dramatically accelerating the production of semiconductor-based devices and systems by developing an independent semiconductor manufacturing foundry.

John Cocke

2002 Fellow Award Honoree

For his development and implementation of reduced instruction set computer architecture and program optimization technology.

Fernando Corbato

2012 Fellow Award Honoree

Pioneer of timesharing and the Multics operating system.

Whitfield Diffie

2011 Fellow Award Honoree

For his work, with Martin Hellman and Ralph Merkle, on public key cryptography.

Douglas C. Engelbart

2005 Fellow Award Honoree

For advancing the study of human-computer interaction, for developing the mouse input device, and for the application of computers to improve organizational efficiency.

Bob Evans

2004 Fellow Award Honoree

For excellence in management of computer hardware and software development projects, particularly for the IBM System/360 that revolutionized the computer industry.

Robert Everett

2009 Fellow Award Honoree

For his work on the MIT Whirlwind and SAGE computer systems and a lifetime of directing advanced research and development projects.

Federico Faggin

2009 Fellow Award Honoree

For for his work as part of the team that developed the Intel 4004, the world's first commercial microprocessor.

Edward Feigenbaum

2012 Fellow Award Honoree

For his pioneering work in artificial intelligence and expert systems.

Jay W. Forrester

1995 Fellow Award Honoree

For his perfecting of core memory technology into a practical computer memory device; for fundamental contributions to early computer systems design and development.

Bob Frankston

2004 Fellow Award Honoree

For advancing the utility of personal computers by developing the VisiCalc electronic spreadsheet.

Steve Furber

2012 Fellow Award Honoree

For his work, with Sophie WIlson, on the BBC Micro computer and the ARM processor architecture.

Charles Geschke

2002 Fellow Award Honoree

For his accomplishments in the commercialization of desktop publishing with John Warnock and for innovations in scalable type, computer graphics and printing.

Martin Hellman

2011 Fellow Award Honoree

For his work, with Whitfield Diffie and Ralph Merkle, on public key cryptography.

John Hennessy

2007 Fellow Award Honoree

For fundamental contributions to engineering education, advances in computer architecture, and the integration of leading-edge research with education.

Sir Antony Hoare

2006 Fellow Award Honoree

For development of the Quicksort algorithm and for lifelong contributions to the theory of programming languages.

Marcian Hoff

2009 Fellow Award Honoree

For for his work as part of the team that developed the Intel 4004, the world's first commercial microprocessor.

Grace Murray Hopper

1987 Fellow Award Honoree

For contributions to the development of programming languages, for standardization efforts, and for lifelong naval service.

Harry D. Huskey

2013 Fellow Award Honoree

For his seminal work on early and important computing systems and a lifetime of service to computer education

Bill Joy

2011 Fellow Award Honoree

For his work on the Berkeley Software Distribution (BSD) Unix system and the co-founding of Sun Microsystems.

Robert Kahn

2006 Fellow Award Honoree

For pioneering technical contributions to internetworking and for leadership in the application of networks to scientific research.

Mitch Kapor

1996 Fellow Award Honoree

For his development of Lotus 1-2-3, a groundbreaking software application for the IBM PC.

Alan Kay

1999 Fellow Award Honoree

For his fundamental contributions to personal computing and human-computer interface development.

Tom Kilburn

2000 Fellow Award Honoree

For his contributions to early computer design including random access digital storage, virtual memory and multiprograming.

Donald Knuth

1998 Fellow Award Honoree

For his fundamental early work in the history of computing algorithms, development of the TeX typesetting language, and for major contributions to mathematics and computer science.

Butler Lampson

2006 Fellow Award Honoree

For fundamental contributions to computer science, including networked personal workstations, operating systems, computer security and document publishing.

Stan Mazor

2009 Fellow Award Honoree

For for his work as part of the team that developed the Intel 4004, the world's first commercial microprocessor.

John McCarthy

1999 Fellow Award Honoree

For his co-founding of the fields of Artificial Intelligence (AI) and timesharing systems, and for major contributions to mathematics and computer science.

Carver Mead

2002 Fellow Award Honoree

For his contributions in pioneering the automation, methodology and teaching of integrated circuit design.

Ralph Merkle

2011 Fellow Award Honoree

For his work, with Whitfield Diffie and Martin Hellman, on public key cryptography.

Bob Metcalfe

2008 Fellow Award Honoree

For fundamental contributions to the invention, standardization, and commercialization of Ethernet.

Marvin Minsky

2006 Fellow Award Honoree

For co-founding the field of artificial intelligence, creating early neural networks and robots, and developing theories of human and machine cognition.

Gordon Moore

1998 Fellow Award Honoree

For his fundamental early work in the design and production of semiconductor devices as co-founder of Fairchild and Intel.

Ken Olsen

1996 Fellow Award Honoree

For his introduction of the minicomputer as co-founder Digital Equipment Corporation.

David Patterson

2007 Fellow Award Honoree

For fundamental contributions to engineering education, advances in computer architecture, and the integration of leading-edge research with education.

Dennis Ritchie

1997 Fellow Award Honoree

For his co-creation, with Ken Thompson, of the UNIX operating system, and for development of the C programming language.

Jean Sammet

2001 Fellow Award Honoree

For her contributions to the field of programming languages and its history.

Masatoshi Shima

2009 Fellow Award Honoree

For for his work as part of the team the developed that Intel 4004, the world's first commercial microprocessor.

Alan F. Shugart

2005 Fellow Award Honoree

For his lifelong contributions to the creation of the modern disk drive industry.

Ivan E. Sutherland

2005 Fellow Award Honoree

For the Sketchpad computer-aided design system and for lifelong contributions to computer graphics and education.

Robert W. Taylor

2013 Fellow Award Honoree

For his leadership in the development of computer networking, online information and communication systems, and modern personal computing

Charles (Chuck) Thacker

2007 Fellow Award Honoree

For leading development of the Xerox PARC Alto, and for innovations in networked personal computer systems and laser printing technologies.

Ken Thompson

1997 Fellow Award Honoree

For his co-creation, with Dennis Ritchie, of the UNIX operating system, and for development of the C programming language.

Linus Torvalds

2008 Fellow Award Honoree

For the creation of the Linux kernel and the management of open source development of the widely used Linux operating system.

John Warnock

2002 Fellow Award Honoree

For his accomplishments in the commercialization of desktop publishing with Charles Geschke and for innovations in scalable type, computer graphics and printing.

David Wheeler

2003 Fellow Award Honoree

For his invention of the closed subroutine, and for his architectural contributions to ILLIAC, the Cambridge Ring, and computer testing.

Maurice V. Wilkes

2001 Fellow Award Honoree

For his contributions to computer technology, including early machine design, microprogramming, and the Cambridge Ring network.

Sophie Wilson

2012 Fellow Award Honoree

For her work, with Steve Furber, on the BBC Micro computer and the ARM processor architecture.

Niklaus Wirth

2004 Fellow Award Honoree

For seminal work in programming languages and algorithms, including Euler, Algol-W, Pascal, Modula, and Oberon.

Steve Wozniak

1997 Fellow Award Honoree

For co-founding Apple Computer and inventing the Apple I personal computer.

Konrad Zuse

1999 Fellow Award Honoree

For his invention of the first program-controlled, electromechanical, digital computer and the first high-level programming language, "Plankalkul."

Edwin Catmull

For his pioneering work in computer graphics, animation and filmmaking

Harry D. Huskey

For his seminal work on early and important computing systems and a lifetime of service to computer education

Robert W. Taylor

For his leadership in the development of computer networking, online information and communication systems, and modern personal computing

Fernando Corbato

Pioneer of timesharing and the Multics operating system.

Edward Feigenbaum

For his pioneering work in artificial intelligence and expert systems.

Steve Furber

For his work, with Sophie WIlson, on the BBC Micro computer and the ARM processor architecture.

Sophie Wilson

For her work, with Steve Furber, on the BBC Micro computer and the ARM processor architecture.

Whitfield Diffie

For his work, with Martin Hellman and Ralph Merkle, on public key cryptography.

Martin Hellman

For his work, with Whitfield Diffie and Ralph Merkle, on public key cryptography.

Ralph Merkle

For his work, with Whitfield Diffie and Martin Hellman, on public key cryptography.

Bill Joy

For his work on the Berkeley Software Distribution (BSD) Unix system and the co-founding of Sun Microsystems.

Federico Faggin

For for his work as part of the team that developed the Intel 4004, the world's first commercial microprocessor.

Marcian Hoff

For for his work as part of the team that developed the Intel 4004, the world's first commercial microprocessor.

Stan Mazor

For for his work as part of the team that developed the Intel 4004, the world's first commercial microprocessor.

Masatoshi Shima

For for his work as part of the team the developed that Intel 4004, the world's first commercial microprocessor.

Donald Chamberlin

For his fundamental work on structured query language (SQL) and database architectures.

Robert Everett

For his work on the MIT Whirlwind and SAGE computer systems and a lifetime of directing advanced research and development projects.

Jean Bartik

For programming the ENIAC computer and helping adapt it to use software programs stored in memory.

Bob Metcalfe

For fundamental contributions to the invention, standardization, and commercialization of Ethernet.

Linus Torvalds

For the creation of the Linux kernel and the management of open source development of the widely used Linux operating system.

John Hennessy

For fundamental contributions to engineering education, advances in computer architecture, and the integration of leading-edge research with education.

David Patterson

For fundamental contributions to engineering education, advances in computer architecture, and the integration of leading-edge research with education.

Morris Chang

For dramatically accelerating the production of semiconductor-based devices and systems by developing an independent semiconductor manufacturing foundry.

Charles (Chuck) Thacker

For leading development of the Xerox PARC Alto, and for innovations in networked personal computer systems and laser printing technologies.

Sir Antony Hoare

For development of the Quicksort algorithm and for lifelong contributions to the theory of programming languages.

Robert Kahn

For pioneering technical contributions to internetworking and for leadership in the application of networks to scientific research.

Butler Lampson

For fundamental contributions to computer science, including networked personal workstations, operating systems, computer security and document publishing.

Marvin Minsky

For co-founding the field of artificial intelligence, creating early neural networks and robots, and developing theories of human and machine cognition.

Paul Baran

For fundamental contributions to the architecture of the internet and for a lifetime of entrepreneurial activity.

Douglas C. Engelbart

For advancing the study of human-computer interaction, for developing the mouse input device, and for the application of computers to improve organizational efficiency.

Alan F. Shugart

For his lifelong contributions to the creation of the modern disk drive industry.

Ivan E. Sutherland

For the Sketchpad computer-aided design system and for lifelong contributions to computer graphics and education.

Erich Bloch

For engineering management of the IBM Stretch supercomputer, and of the Solid Logic Technology used in the IBM System/360 that revolutionized the computer industry.

Dan Bricklin

For advancing the utility of personal computers by developing the VisiCalc electronic spreadsheet.

Bob Evans

For excellence in management of computer hardware and software development projects, particularly for the IBM System/360 that revolutionized the computer industry.

Bob Frankston

For advancing the utility of personal computers by developing the VisiCalc electronic spreadsheet.

Niklaus Wirth

For seminal work in programming languages and algorithms, including Euler, Algol-W, Pascal, Modula, and Oberon.

Gordon Bell

For his key role in the minicomputer revolution, and for contributions as a computer architect and entrepreneur.

Tim Berners-Lee

For his seminal contributions to the development of the World Wide Web.

David Wheeler

For his invention of the closed subroutine, and for his architectural contributions to ILLIAC, the Cambridge Ring, and computer testing.

Charles Geschke

For his accomplishments in the commercialization of desktop publishing with John Warnock and for innovations in scalable type, computer graphics and printing.

John Warnock

For his accomplishments in the commercialization of desktop publishing with Charles Geschke and for innovations in scalable type, computer graphics and printing.

John Cocke

For his development and implementation of reduced instruction set computer architecture and program optimization technology.

Carver Mead

For his contributions in pioneering the automation, methodology and teaching of integrated circuit design.

Frederick P. Brooks

For his contributions to computer architecture, operating systems, and software engineering.

Jean Sammet

For her contributions to the field of programming languages and its history.

Maurice V. Wilkes

For his contributions to computer technology, including early machine design, microprogramming, and the Cambridge Ring network.

Frances Allen

For her contributions to program optimization and compiling for parallel computers.

Vinton Cerf

For his contributions to the creation and growth of the Internet.

Tom Kilburn

For his contributions to early computer design including random access digital storage, virtual memory and multiprograming.

Alan Kay

For his fundamental contributions to personal computing and human-computer interface development.

John McCarthy

For his co-founding of the fields of Artificial Intelligence (AI) and timesharing systems, and for major contributions to mathematics and computer science.

Konrad Zuse

For his invention of the first program-controlled, electromechanical, digital computer and the first high-level programming language, "Plankalkul."

Gene Amdahl

For his fundamental work in computer architecture and design, project management, and leadership.

Donald Knuth

For his fundamental early work in the history of computing algorithms, development of the TeX typesetting language, and for major contributions to mathematics and computer science.

Gordon Moore

For his fundamental early work in the design and production of semiconductor devices as co-founder of Fairchild and Intel.

Dennis Ritchie

For his co-creation, with Ken Thompson, of the UNIX operating system, and for development of the C programming language.

Ken Thompson

For his co-creation, with Dennis Ritchie, of the UNIX operating system, and for development of the C programming language.

John Backus

For his development of FORTRAN, and for contributions to computer systems theory and software project management.

Steve Wozniak

For co-founding Apple Computer and inventing the Apple I personal computer.

Mitch Kapor

For his development of Lotus 1-2-3, a groundbreaking software application for the IBM PC.

Ken Olsen

For his introduction of the minicomputer as co-founder Digital Equipment Corporation.

Jay W. Forrester

For his perfecting of core memory technology into a practical computer memory device; for fundamental contributions to early computer systems design and development.

Grace Murray Hopper

For contributions to the development of programming languages, for standardization efforts, and for lifelong naval service.