Museum Staff

John C Hollar President & Chief Executive Officer
650-810-1000
Marguerite Gong Hancock Executive Director, Center for Entrepreneurial Company Building
650-810-1003
 
George Holmes Chief Financial Officer
650-810-1008
 
Gary Matsushita Vice President of Operations
650-810-1001
 
Pamela Gesme Miller Associate Vice President of Development
650-810-1026
Lauren Silver Vice President of Education
650-810-2721
 
Carol Stiglic Vice President of Programming and Business Development
650-810-2728
 
Kirsten Tashev Vice President of Collections & Exhibitions
650-810-1030
 
Jennifer Alexander Director of Operations
650-810-1019
Stephanie Alford Membership Manager/Temp
650-810-2733
Valerie Alston Director of Creative Events
650-810-1021
Cathlene Baugher Senior Accountant
650-810-1007
Andrew Berger Digital Archivist
650-810-1894
Shelley Bergin Guest Services Coordinator
650-810-1006
Ganna Boyko Web Developer
650-810-1033
David Braught Oral History and Media Coordinator
650-810-2732
 
David C. Brock Director, Center for Software History
650-810-1886
Alejandra Cabrera Retail Assistant
650-810-1031
Dennis Cassar Facilities Technician
650-810-1054
Stephanie Corrigan Education Specialist, School and Teacher Programs
650-810-1045
Rupal Dandia Director of Individual Giving
650-810-1011
MarchLa'Rina Davis Design_Code_Build Program Coordinator
650-810-1890
Jennifer De La Cruz Editor & Content Manager
650-810-1034
Eric Dennis Associate Media Producer
650-810-2725
Bolton Doub CLIR Project Archivist
408-586-9796
 
Caroline Evans Events Coordinator
650-810-1025
Doug Fairbairn Staff Director, Semiconductor SIG
650-810-2720
Nina Fairles Senior Registrar
650-810-1013
Chris Garcia Curator
650-810-1041
 
John Gonzalez Retail Assistant
650-810-1031
Sydney Gulbronson Processing Archivist
650-810-1015
 
Poppy Haralson Events Coordinator
650-810-1897
Kim Hayden CLIR Assistant Archivist
408-586-9796
 
Hansen Hsu Curator, Center for Software History
650-810-1880
Therese Ick Human Resources Manager
650-810-1881
Paula Jabloner Director, Cisco Archives
650-810-1016
 
Lisa Katchman Controller
650-810-1023
Al Kossow Software Curator
650-810-1046
 
Karen Kroslowitz Director of Collections Management
650-810-1022
Edward Lau Web Developer
650-810-1036
Sara Lott Senior Archives Manager
650-810-1024
 
Ton Luong IT Manager
650-810-1017
Maya Makker Educator, Community Programs
650-810-1012
 
Katharina McAllister Manager of Interpretive Volunteers
650-810-1884
Diane McGrath Program Director, Center for Entrepreneurial Company Building
650-810-1043
Kate McGregor Manager of Family and Community Programs
650-810-2729
 
Megan Merritt Education Programs Coordinator
650-810-1889
 
German Mosquera System/Network Engineer
650-810-1002
Katy Perry Executive Assistant
650-810-1018
Massimo Petrozzi AV & Digital Processing Archivist
650-810-1047
Jon Plutte Director of Media
650-810-1049
 
Darren Ponce Annual Fund Manager
650-810-2730
Vinh San Quach Senior Systems / Network Engineer
650-810-1039
Amanda Reilly Director of Foundation and Government Relations
650-810-2727
 
Emily Routman Interpretive Planner
650-810-1048
Alexander Shaffer Guest Services Lead
650-810-1006
Anita Shew Retail Assistant
650-810-1031
Sandra Shu-Lee Retail Manager
650-810-1031
Jim Somers Museum Services Manager
650-810-1038
 
Dag Spicer Senior Curator
650-810-1035
 
Carina Sweet Associate Director of Marketing
650-810-1059
Sheila Parker Tolle Corporate Development Officer
650-810-1005
Anges Tong Finance Manager
650-810-1004
Aurora Tucker Collections Specialist
650-810-1006
Luis Valencia Facilities Supervisor
650-810-1893
Jennifer Villafane Program Coordinator, Center for Entrepreneurial Company Building
650-810-1899
Marc Weber Internet History Program Curatorial Director
650-810-1885